Dziś jest 13 listopada 2024 r., imieniny Mikołaja, Stanisława

Aktualności

PRZEZ CZERWIŃSK NA GRUNWALD

Data umieszczenia:

W ostatni weekend czerwca w Czerwińsku jakby zatrzymał się czas. 27 czerwca podczas pikniku historycznego „Przez Czerwińsk na Grunwald” zorganizowanego w ramach obchodów 600 Rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem, przypadającej w przyszłym roku, ogrody salezjańskie przy Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą stały się cudowną ostoją dla strudzonych rycerzy średniowiecznych.

Galeria foto

W przepięknej scenerii ogrodów można było podziwiać jarmark średniowieczny z piecem chlebowym. Każdy mógł spróbować wypiekanych w nim wyśmienitych podpłomyków z cebulą, grzybami lub powidłami. Również kupcy prezentowali swoje wyroby, a bajarz zachwycał opowieściami zapraszając w świat szlachetnych rycerzy i czcigodnych władców dawnej Polski. W powietrzu czuć było zapach oryginalnych wędliniarskich wyrobów litewskich i litewskiego czarnego chleba. Nieopodal znajdował się kram, gdzie można było skosztować polskiego chleba domowej roboty ze smalcem i kiszonymi ogórkami.

Nie zabrakło również licznych pojedynków i wystrzałów z armaty wiwatówki. Dla miłośników króla chcących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, władca na chwilę odstępował swój tron, a na złoczyńców i wrogów korony czekał kat z narzędziami tortur. Gdzieniegdzie rozbrzmiewały dźwięki piszczał, szałamaj i rogów pasterskich umilając czas przybyłym na jarmark.

Publiczność mogła poczuć się jak prawdziwy rycerz w turnieju trzymania 1,5 metrowego miecza na wyciągniętym ręku na czas czy strzelania z łuku. Widowisko teatralno-historyczne „Na spotkanie rycerzom Zakonu” w wykonaniu Rycerstwa Ziemi Zakroczymskiej przyciągnęło wielu miłośników walk, w których 20 rycerzy zaprezentowało swój kunszt i odwagę podczas pojedynków na miecze i topory.

Całą uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny w czerwińskiej Bazylice Zwiastowania NMP, którą odprawił proboszcz, ksiądz Edmund Modzelewski. Następnie na scenie ustawionej we wschodniej części ogrodów zaprezentowała się Julia Karłowa wykonując „Bogurodzicę”. Gości przywitali gospodarze pikniku - wójt gminy Czerwińsk nad Wisłą Michał Walerysiak i starosta płoński Jan Mączewski po czym na scenę wróciła Julia Karłowa dając koncert, który zachwycił zgromadzoną publiczność. Odbył się również pokaz średniowiecznych instrumentów muzycznych, po którym publiczność udała się w kierunku drugiej sceny, aby obejrzeć inscenizację historyczną „Czerwińsk nad Wisłą 1410. Most do zwycięstwa.” Reżyserem widowiska oraz konferansjerem całej imprezy był Andrzej Krucz, rodowity Czerwińszczanin i znany aktor. Przedstawienie opierało się na faktach historycznych, tj. połączeniu się wojsk polskich króla Władysława Jagiełły z wojskami litewskimi księcia Witolda. Miało to miejsce w Czerwińsku po przeprawie przez Wisłę po tzw. „moście łyżwowym” na podporach z łodzi w 1410 roku.

Również dla najmłodszych przewidziane były atrakcje. W ogrodach bawił się z dziećmi „Wesoły Pluszak”, który przyciągnął uwagę również dorosłych. Swoją obecność zaznaczyło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie promujące akcję poszukiwania rodzin zastępczych. Pracownicy przygotowali dla dzieci wiele wspaniałych atrakcji. Najmłodsi wraz z rodzicami mogli wspólnie rysować, robić papierowe korony, kwiatki, zakładki do książek czy zabawki z baloników, a na koniec pomalować twarz we wzory różnych zwierząt.

Podczas imprezy wręczono również nagrody laureatom konkursów zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Płońsku i Towarzystwo Miłośników Ziemi Płońskiej oraz Zespół Szkół w Czerwińsku nad Wisłą.

Cały piknik uświetnił swoim występem olsztyński zespół HORPYNA dając niezwykle żywiołowy i energiczny koncert ukraińskiej muzyki folkowej.

W ramach grunwaldzkich obchodów w niedzielę, 28 czerwca odbył się rowerowy „Rajd Grunwaldzki 2009”. 24 kilometrowa trasa Rajdu przebiegała po trasie od Czerwińska do Gumina. W pewnej części pokrywała się z drogą, którą w 1410 roku kroczyły wojska Władysława Jagiełły zmierzające pod Grunwald. Uczestników rajdu w Czerwińsku, gdzie rozpoczął się wyścig, pożegnał wójt gminy Michał Walerysiak życząc wszystkim bezpiecznej drogi. W rajdzie uczestniczyło 90 osób, w tym reprezentacja Zespołu Szkół w Czerwińsku nad Wisłą wraz z dyrektorem Dariuszem Umięckim. Wyścig zakończył się piknikiem rodzinnym w Guminie.

Organizatorzy:
Urząd Gminy w Czerwińsku nad Wisłą
Starostwo Powiatowe w Płońsku
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Współorganizatorzy:
Salezjanie w Czerwińsku nad Wisłą
Fundacja Rozwoju Czerwińska
Towarzystwo Miłośników Ziemi Płońskiej
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie
Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Stowarzyszenie Klubu Sportowo-Rowerowego LIMES w Płońsku
Urzędy Gmin w Naruszewie i Dzierzążni.

Honorowym patronat: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Patronat medialny:
Radio dla Ciebie
National Geographic Traveler
Tygodnik Ciechanowski
Płońszczak Press

Imprezy grunwaldzkie były współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Agnieszka Kamińska
Urząd Gminy Czerwińsk

Dane teleadresowe gminy

Urząd Miasta i Gminy w Czerwińsku nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl